• VýrobaVýroba špecialítDôležité pojmy v oblasti plastických mazív

    Dôležité pojmy v oblasti plastických mazív

    Olejová zložka – základový olej pre plastické mazivá, móže byť ropný, syntetický alebo rastlinného pôvodu. Základový olej tvorí až 80-90 % zloženia maziva.

    Spevňovadlo – najčastejšie to býva mydlo niektorého kovu, napr. hlinité, lítne a iné. Môže byť aj nemydlové spevňovadlo organického pôvodu – polymočovina alebo anorganického – hlinky (bentonit)

    Aditívy – prísady na zlepšenie niektorých špecifických vlastností maziva, napr. ochrana proti korózii, proti oxidácii, zlepšenie protioderových vlastností, zvýšenie EP vlastností a pod.

    Všetky tieto látky spolu vytvárajú charakteristické vlastnosti maziva, ktoré sa popisujú určitými merateľnými parametrami. Medzi základné vlastnosti maziva patrí:

    Konzistencia – meria sa penetráciou, ktorá vyjadruje hĺbku vniknutia kovového kužeľa do povrchu maziva v desatinách mm. Podľa tejto hodnoty sa plastické mazivá zaradujú do konzistentných stupňov (NLGI), ktoré sa uvádzajú na obale výrobku.

    Bod skvapnutia – je teplota, pri ktorej sa z nádobky s otvorom na dne oddelí prvá kvapka maziva. Bod skvapnutia po odpočitaní ca 80 °C môže sa informatívne považovať za hornú teplotnú hranicu použiteľnosti mazív.

    Koloidná stálosť – charakterizuje pevnosť štruktúry maziva, t.j. veľkosť príťažlivých síl medzi časticami oleja a zahusťovadla.

    Odlúčivosť oleja – uvádza množstvo odlúčeného oleja, ktoré pretečie za určitú dobu dnom nádobky cez sitko v tvare kužela. Táto hodnota viac-menej hovorí o správaní sa maziva počas skladovania.

    Okrem týchto najbežnejších vlastností sa u PM ešte stanovujú ďalšie ukazovatele, ktoré sa požadujú podľa spôsobu použitia toho ktorého výrobku. Sú to napr. oxidačná stálosť, vypierateľnosť z ložiska vodou, stanovenie protioderových vlastnosti (4-GP), stanovenie mechanicko-dynamických vlastností (SKF R2F test), antikoróznych vlastností a iné.

    Špecifkácie – každé mazivo ako bolo už uvedené je charakterizované určitým súborom vlastností, ktorým musí vyhovovať na základe svojho určenia. Tieto informácie zaberajú pomerne veľký priestor a preto sa nemôžu podrobne uvádzať na obale. Aby sa zákazník napriek tomu mohol rýchle orientovať v ponuke rôznych firiem, bol vypracovaný systém kódového značenia základných charakteristík maziva (typ maziva, konzistencia a teploty použitia). Na európskom trhu sa výrobky najčastejšie značia podľa nemeckej normy DIN 51 502, prípadne podľa ISO 6743-9. Takéto označenie má aj každé PM.

    Ako príklad na špecifkáciu DIN 51 502 a ISO 6743-9 sa môže uviesť pre najrozšírenejšie automobilové lítne mazivo – MADIT LTA, ktoré má takúto klasifikáciu:

    DIN 51 502           KP 3K-30
    Význam jednotlivých symbolov:
    K – PM pre valivé a klzné plochy – použitie
    P – mazivo s obsahom vysokotlakových prísad (EP) – prísady
    3 – konzistenčný stupeň NLGI “3″
    K – maximálna (horná) pracovná teplota 120°C a odolnosť voči vode
    -30 – minimálna (spodná) pracovná teplota

    IS0 6743-9            L-X-CCHB-3
    Význam jednotlivých symbolov:
    L – všeobecne mazivá
    X – symbol PM
    C – spodná pracovná teplota (-30°C)
    C – horná pracovná teplota (+120°C)
    H – chovanie voči vode a protikorózna ochrana maziva
    B – obsahuje EP prísady (vlastnosti)
    3 – konzistenčný stupeň NLGI