• VýrobaMazacie olejeOtázky a odpovede

  Otázky a odpovede

  • Mám automobil Škoda Fabia. Ktorý z olejov MADIT je najvhodnejší?

   Pre automobil Škoda Fabia sú vhodné pre zážihové motory motorové oleje MADIT SUPER 2000 a MADIT PRIMA s výmenným intervalom 15 000 km, alebo 1 rok a pre vznetové motory SDI motorové oleje MADIT SUPER 2000 a MADIT PRIMA s výmenným intervalom 15 000 km, alebo 1 rok, podľa toho, čo nastane skôr. Pre automatickú prevodovku pre automobil Škoda Fabia je vhodný olej MADIT AUTOMATIC.

  • Svoje vozidlo Favorit som si nechal prerobiť na plyn. Sú nejaké špeciálne druhy olejov pre takto upravené motory?

   Áno, existujú motorové oleje, ktoré sú konštruované tak, aby špeciálne vyhovovali pre motory spalujúce plyn. Zo sortimentu olejov MADIT je takýmto olejom olej MADIT GAS, SAE 15W-40, API SF/CD.

  • Ktorý z olejov MADIT je vhodný do automatických prevodoviek alebo posilovačov riadenia?

   MADIT AUTOMATIC alebo MADIT AUTOMATIC IIE v závislosti na odporúčaní výrobcu vozidla.

  • Ktorý z olejov MADIT je vhodný pre mazanie vysokoobrátkových benzínových dvojdobých motorov moderných konštrukcií, používaných v malých záhradných mechanizmoch ako sú: kosačky, motorové píly, krovinorezy a pod.?

   MADIT M2T SUPER alebo  MADIT M2T GLOBAL

  • Ktorý z olejov MADIT je vhodný na mazanie benzínových dvojtaktných motorov starších automobilov ako sú WARTBURG, TRABANT alebo starších motocyklov JAWA, CZ a motocyklov BABETA?

   MADIT M2T

  • Máme záujem o olej pre najmodernejšie autobusy a nákladné automobily s mimoriadne dlhými výmennými intervalmi. Olej by mal byť odsúhlasený výrobcami motorov.

   Vhodným olejom je motorový olej MADIT MISTRAL, ktorý je špeciálne konštruovaný ako olej pre najdlhšie výmenné intervaly, ktoré môžu byť až nad 100 000 km. Olej je schválený automobilkami MERCEDES BENZ, MAN, VOLVO, SCANIA, DEUTZ, TATRA, LIAZ, DAEWOO – AVIA, RENAULT.

  • V servisnej knižke môjho auta mám predpísaný olej SAE 10W – 40, VW 500.00 a VW 505.00. Ktorý z olejov MADIT spĺňa tieto požiadavky?

   Z olejov MADIT tieto parametre spĺňa čiastočne syntetický olej MADIT SUPER 2000.

  • Vo svojom automobile ŠKODA FAVORIT používam od začiatku olej MADIT TURBO PLUS. Chcel by som prejsť na používanie čiastočne syntetického oleja MADIT SUPER 2000. Je to možné ? Je potrebné pri tejto zmene urobiť preplach motora?

   Prechod od ropného (”minerálneho”) oleja MADIT TURBO PLUS na čiastočne syntetický olej MADIT SUPER 2000 je možný a nebude spôsobovať žiadne technické problémy. Preplach motora preplachovým olejom nie je potrebný, stačí keď pri výmene oleja necháte starý olej ”dobre odtiecť”.

  • Sme dopravná spoločnosť vykonávajúca medzinárodnú nákladnú dopravu, ktorej vozový park pozostáva hlavne z kamiónov VOLVO, MAN a MERCEDES. Ktoré z olejov MADIT sú vhodné pre uvedené vozidlá?

   Zo sortimentu olejov MADIT sú to oleje MADIT TIRMAN a MADIT MISTRAL. Oba oleje sú schválené pre použitie vo všetkých troch uvedených automobilkách.

  • Naša firma vlastní osobné automobily Žiguli, Favorit, Forman a Felícia, malé dodávkové automobily ŠKODA 1203, ŽUK a nákladné automobily TATRA, LIAZ a AVIA. Môžeme používať pre všetky uvedené typy vozidiel jeden druh motorového oleja?

   Áno môžete, vhodným olejom je napríklad motorový olej MADIT TURBO PLUS, SAE 15W-40, API SG/CF4, CCMC G4/D4/PD2.

  • Mám záhradný malotraktor, u ktorého výrobca do prevodovky predpisuje prevodový olej označený ako API GL – 5, s výmenami oleja po 100 motohodinách. Môžem namiesto oleja API GL – 5 použiť olej PP 80, alebo PP 90 s tým, že skrátim výmenný interval oleja na 50 motohodín?

   Tam, kde výrobca zariadenia predpisuje olej výkonnostnej úrovne API GL – 5 t.j. olej pre hypoidné prevody nie je možné zabezpečiť spoľahlivé mazanie olejom nižšej výkonnostnej úrovne ( oleje PP 80 a PP 90 sú výkonnostnej úrovne API GL – 4 ), preto použitie takýchto olejov do prevodovky malotraktora neodporúčame. Odporúčame použiť do prevodovky špeciálny olej pre hypoidné prevody MADIT HYPOL, API GL – 5, ktorý zabezpečí dlhodobú a bezporuchovú prevádzku.

  • Na miešateľnosť minerálnych a syntetických olejov som počul viacero rozporných názorov. Aká je technická pravda?

   Oleje minerálne a syntetické sú vzájomne miešateľné. Markantným dôkazom toho sú polosyntetické oleje, ktoré sú zmesou ropného (”minerálneho”) a syntetického oleja a sú to oleje vynikajúcej kvality. Vo všeobecnosti platí, že je dobré, keď sa zmiešavajú oleje, ktoré sú približne rovnakej viskozitnej a výkonnostnej úrovne.

  • Vlastním automobil ŠKODA OCTAVIA, 1.6 MPI / 74 kW, pred rokom mi pri výmene oleja v autoservise dali do motora nejaký zahraničný olej – viem len, že to bol syntetický olej. Pri najbližšej výmene oleja by som chcel prejsť na olej MADIT. Aký by ste mi odporučili?

   Odporúčame používať plnesyntetický motorový olej MADIT PRIMA.

  • Mám nový automobil ŠKODA FELÍCIA 50 kW benzínový motor, aký olej by ste mi odporučili?

   Vzhľadom na požiadavky výrobcu motora a tiež s prihliadnutím na klimatické podmienky v strednej Európe považujeme za optimálny olej MADIT SUPER 2000. Je to čiastočne syntetický motorový olej viskozitnej triedy SAE 10W – 40 a je schválený automobilkami Volkswagen a ŠKODA a.a.s. Mladá Boleslav.

  • Ktoré z olejov MADIT pre osobnú dopravu sú polosyntetické alebo syntetické?

   Zo sortimentu motorových olejov MADIT do tejto skupiny olejov patria:
   Čiastočne syntetický MADIT SUPER 2000 a plnesyntetický MADIT PRIMA a  MADIT ZERO.